# Stowarzyszenie Brzeskich Amazonek - Informacje medyczne, - amazonki.brzesko.pl
Witamy na oficjalnej stronie Stowarzyszenia
Kobiet z Problemami Onkologicznymi Amazonka
www.amazonki.brzesko.pl
Masz pytanie? Pisz!
kontakt@amazonki.brzesko.pl
Informacje medyczne

Rodzaje badań pełniących istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi:

 • Samodzielne badanie piersi raz w miesiącu od 20 roku życia.
 • Ultrasonografia (USG). Pełni istotna rolę w rozpoznaniu raka gruczołu piersiowego młodych kobiet (do 35 lat) u nich, bowiem przeważa w piersiach tkanka gruczołowa. Badanie ultrasonograficzne może pomóc w ocenie zmiany w miąższu (czy jest lita, czy torbielowata). Metoda niezbędna dla prawidłowego wykonania biopsji i potwierdzenia ewentualnych zmian stwierdzonych badaniem palpacyjnym.
 • Mammografia - kobiety powyżej 35 - 40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata a powyżej 50 roku życia co rok. Nie powinno się rezygnować z mammografii z powodu szkodliwego działania promieniowania, jakie towarzyszy temu badaniu. Korzyści są dużo większe niż hipotetyczna szkodliwość. Mammografia pozwala wykryć 80% raków piersi, jest najlepszą techniką wykrywania zmian małych (< 0,5 cm); większość nieprawidłowości będących rakiem to zmiany nieregularne; mikrozwapnienia jako jedyny objaw złośliwości mogą występować w 35% raków piersi. Stąd apel, szczególnie do starszych kobiet. Nie bójcie się mammografu, nie ignorujcie zaproszeń na badania przesiewowe. Jeśli nie nadarza się okazja (w postaci zaproszenia) zgłaszajcie się na badania same.
 • Badania laboratoryjne - morfologia, OB, fosfataza zasadowa, AspAT, LDH, kreatynina, markery nowotworowe, estrogeny, progesteron itp. Badania laboratoryjne nie są pomocne w rozpoznaniu nowotworu, służą do oceny rozległości i zaawansowania zmian.
 • Badania radiologiczne - U każdej pacjentki należy wykonać RTG klatki piersiowej i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz miednicy.
 • Biopsj a aspiracyjna cienkoigłowa (BAC ) oraz biopsja gruboigłowa. Po ustaleniu rozpoznania często wykonuje się podstawowe badanie układu kostnego, zdjęcie klatki piersiowej, badania obrazowe wątroby (TK, MR).

PROGRAM PROFILA KTYCZNY

Profilaktyka raka sutka powinna obejmować wszystkie kobiety. Rak małych rozmiarów daje duże szanse na wyleczenie i dlatego należy dążyć do jak najwcześniejszego rozpoznania. Wykonujemy badania:

 • kobiety w wieku do 20 roku życia: samobadanie piersi co miesiąc;
 • kobiety w wieku 20-40 lat - samobadanie piersi co miesiąc; badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 3 lata
 • kobiety w wieku 40-50 lat - samobadanie piersi co miesiąc; badanie palpacyjne piersi przez lekarza co rok; mammografia co 1-2 lata
 • kobiety powyżej 50 roku życia - samobadanie piersi co miesiąc; badanie palpacyjne piersi przez lekarza co rok; mammografia co rok.

Oto przesłanie dla kobiet:

 1. Zapoznaj inne kobiety w rodzinie, w miejscu pracy, miejscu zamieszkaniaz problemem profilaktyki raka sutka,
 2. Wykonuj samobadanie piersi regularnie,
 3. Żądaj badań kontrolnych zwłaszcza, jeśli jesteś po menopauzie,
 4. Wykonaj mammografię przynajmniej 3 razy między 40 a 50 rokiem życiai co dwa lata po 50 roku życia.

Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu Brzeskiego nasze Stowarzyszenie mogło rozpocząć cykl szkoleń (kursów) przydatnych dla osób, u których występuje lub może wystąpić obrzęk limfatyczny kończyn. czytaj więcej +

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi Amazonka powstało w Brzesku w maju tego roku. Powstało ono z potrzeby „serca”, potrzeby pomocy drugiej osobie w sytuacji wydawałoby się bez wyjścia. Łzy i śmiech, radość i płacz ...- powiedziałby ktoś samo życie. Co jednak robić, gdy pozostają tylko łzy? Gdy wydaje się, że nie ma odwrotu, oddalamy się od świata, a rzeczy kiedyś ważne przestały nas dotyczyć. Wtedy należy przypomnieć sobie, że „za duże łzy się śmieją” i stają się początkiem czegoś nowego. Pozwolą spojrzeć inaczej, radośniej na życie i świat, bowiem cierpienie uczy i wyzwala.
Drogie Amazonki celem naszego stowarzyszenia jest właśnie pomoc każdej osobie w tych ciężkich i bolesnych chwilach. Razem, a zwłaszcza z tymi, które już przeszły ten etap choroby jest ją łatwiej pokonać.
Serdecznie zapraszamy, Przyłączcie się do nas.

2012 Amazonki Brzesko - www.amazonki.brzesko.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone. | Projekt i wykonanie: ZETO S.A.